Metoda Feldenkraisa®

„To co mnie interesuje, to nie gibkie ciało a gibki umysł”
Moshe Feldenkrais

​Metoda Feldenkraisa®  jest  metodą reedukacji ruchowej, samopoznania i samorozwoju wykorzystującą potencjał układu nerwowego do nauki. Poprzez subtelny dotyk – w pracy indywidualnej lub szukanie delikatnego ruchu w sobie – w pracy grupowej możemy wspierać nasz rozwój fizyczny, emocjonalny, poznawczy.

Metoda może stanowić cenne uzupełnienie dla osób będących w terapii, korzystających z osteopatii, rehabilitacji ortopedycznej (np.: z dolegliwościami w obrębie miednicy, żuchwy, kręgosłupa, kolan)  neurologicznej (np.:  po udarach, wylewach, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona). Z zajęć może korzystać każdy niezależnie od stanu zdrowia, życiowego momentu, sprawności, wieku.

Ten rodzaj ruchu może być wsparciem dla: kobiet w ciąży, seniorów, artystów, sportowców. Dla każdego kto szuka wsparcia, rozwoju, zdrowia poprzez ruch.

Metoda Feldenkraisa bazuje na idei neuroplastyczności a więc zdolności układu nerwowego do tworzenia nowych połączeń neuronalnych. Poprzez delikatny i unikalny ruch, atmosferę pełną bezpieczeństwa i akceptacji docieramy do naszego potencjału i stale go rozwijamy. Korzysta ciało i umysł. Twórcą metody był Moshe Feldenkrais (1904 – 1984) izraelski fizyk, inżynier, naukowiec, sportowiec – piłkarz i jeden z pierwszych w Europie mistrz świata w judo.

Możliwe korzyści wynikające z praktykowania to m.in.: odkrywanie i uruchamianie tego co twórcze i pozytywne; zmniejszenie bólu; napięć; poprawa nastroju; nauka nowych sposobów poruszania, myślenia i działania, odzyskanie równowagi fizycznej i psychicznej; głęboka regeneracja; poszerzanie wiedzy o samym sobie, zwiększenie zaufania do siebie.

Lekcję grupowe noszą nazwę „Świadomość poprzez ruch” a indywidualne „Integracja Funkcjonalna”. W pracy grupowej praktyk prowadzi głosem (niczego nie pokazuje), podczas lekcji indywidualnych inspiracje i doświadczenie przekazywane są przez dotyk (praca w ubraniu , na specjalnym stole).

Zajęcia trwają 60 minut: 40-50 minut ruchu, pozostały czas na wstęp i ewentualne refleksje.

Jak się przygotować?

Warto ubrać się ciepło, miękko, wygodnie, zabrać dodatkowe skarpetki. Zajęcia nie rozgrzewają.