Blizna…

W ludzkim ciele znajdziemy wiele warstw tkankowych. Zaczynając od skóry- naskórek, skórę właściwą, poprzez tkankę łączną, która w swoich warstwach pełni różne funkcje (ochronne, obronne, informacyjne, podporowe…) Tu należy wymienić jedna z rodzajów tkanki łącznej- powięź. W literaturze możemy znaleźć już sporo informacji dotyczących powięzi. Interesującym jest fakt, że powięź pokrywająca całe nasze ciało (zarówno mięśnie, łączy się z więzadłami, pokrywa narządy wewnętrzne…) oddziałuje na nie na zasadzie tensegracji. Zapytacie, ale że co?

Tensegracja to pojęcie wprowadzone przez Richarda Buckminstera Fullera i Kennetha Snelsona. Zakłada on, iż elementy elastyczne pozostają naprężone lub rozluźnione w zależności od miejsca przyłożenia siły i jej wektora. Czyli napięcie jednego elementu ze struktury będzie wprowadzał napięcie na kolejnym niejednokrotnie położonym w dalekiej odległości. Skoro powięź mamy w całym naszym ciele to jak operacje i zabiegi chirurgiczne z przecinaniem powłok brzusznych mogą wpłynąć na nasze ciało i czy w ogóle wpływają?

Ależ tak i to bardzo!

Blizna po cięciu powłok ma swoją charakterystykę gojenia. Pamiętajmy, że tniemy nie jedną warstwę a wiele i te warstwy powinny się między sobą poruszać po wygojeniu się tkanki…tylko czy zawsze tak jest… Pojawiające się zrosty tkankowe mogą powodować szereg symptomów. „Dolegliwości związane z powstałymi zrostami mogą̨ ujawniać́ się w różnym czasie od przebytego zabiegu operacyjnego. Może zdarzyć się, że początek dolegliwości pojawi się̨ bardzo późno, np. po upływie kilku/kilkunastu lat od przebytego zabiegu operacyjnego w przypadku niedrożności jelit. Obecność zrostów w sposób istotny może implikować oraz wydłużać czas kolejnych interwencji chirurgicznych.” (1)

Wróćmy do etapów gojenia. Można wyróżnić trzy fazy gojenia tkanki, które mogą na siebie nachodzić czasowo. 

Faza wysiękowa- zaraz po urazie, trwająca około 5 dni, tu można ją podzielić na fazę naczyniowa i komórkową. W tej fazie dochodzi do wazokonstrykcji- czyli zwężenia światła naczyń i ich zwiększonej przepuszczalności przez co tworzy się obrzęk wokół rany. 

Drugą fazą jest faza proliferacji i trwa od 5go dnia do 6-8 tygodnia, pojawia się tkanka ziarninowa, która zbudowana jest z naczyń włosowatych, nowo utworzonej tkanki łącznej oraz macierzy pozakomórkowej. Powstaje nowa tkanka. W tym okresie zbyt duże napięcie mechaniczne rany może powodować powstanie blizny stwardniałej (2). O czym nam to mówi? W obrębie rany i jej okolicach często mamy nadmierne napięcie powięziowo-mięśniowe co może przyczyniać się do gorszego gojenia. ALE UWAGA nie pracujemy mobilizacja mechaniczną bezpośrednio na ranie przesuwając jej warstwy przez pierwsze 2 tygodnie. To co można wprowadzić to drenaż limfatyczny tkankowy w okolicy jak również uruchomienie pracy przepon mięśniowych by drenaż globalny był możliwy. Jeśli terapeuta potrafi zastosować techniki płynowe w pracy z blizną bezpośrednio na niej to tutaj (pomimo 5-14 dni od szycia) jest to zdecydowanie wskazane- nie jest to praca mechaniczna. 

Trzecia faza- przebudowy. Trwająca od pół roku do 2 lat.

Istotnym jest by pracę z blizną rozpocząć w niewielkiej odległości od zabiegu. Pracę płynową czy wspomaganie technologią Indiba S.A. można zacząć już w pierwszym tygodniu od zabiegu operacyjnego. Co to daje? Poprawa drenażu, ukrwienia i przepływu chłonki pozwala na lepsze zaopatrzenie naczyniowe, otwieranie dodatkowych kapilar co zwiększa ogólną powierzchnię naczyń włosowatych. Produkty przemiany materii tkanek są łatwiej odprowadzane, co poprawia ich kondycję. Brak zastoju= mniejsze prawdopodobieństwo stanów zapalnych= lepsza ruchomość tkankowa= mniej dolegliwości bólowych.

Teraz wróćmy do zasady tensegracji. Jeśli po zabiegu chirurgicznym pozwolimy by tkanka pozostała bez opieki najprawdopodobniej będzie miała więcej ograniczeń ruchomości. A skoro powięziowo jesteśmy połączeni w całym ciele to zaburzenie ruchomości w jednym miejscu może przerzucać się na ograniczenie ruchomości w innym co może dawać dolegliwości bólowe. 

Jeśli dokuczają Ci blizny- czy to stare i mało ruchome czy też świeże nie obawiaj się zgłosić do specjalisty. Praca osteopatyczna czy fizjoterapeutyczna w połączeniu z wykorzystaniem technologii Indiba S.A. potrafi przynieść wiele dobrego. 

Piśmiennictwo:

  1. Profilaktyka przeciwzrostowa „wczoraj i dziś” – przegląd metod. Baranowski Włodzimierz, Heydrych-Seweryn Małgorzata, Złotorowicz-Grochowska Renata 
  2. Terapia blizn. Nils E. Bringeland, David Boeger