Kiedy zacząć pracę z blizną po cesarskim cięciu? Jak najszybciej!

1.Jeśli czeka Cię planowe cesarskie cięcie, pamiętaj, że możesz się do niego przygotować jeszcze przed operacją! Odpowiednie odżywienie, zadbanie o mobilność tkanek oraz edukacja dotycząca postępowania pooperacyjnego może przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty. Jeśli nie miałaś takiej możliwości lub cesarskie cięcie było dla Ciebie zaskoczeniem – nic straconego. Pracę z blizną, możesz rozpocząć już w pierwszych dobach po cesarskim cięciu. Ale jak to? Serio?

2.Etapy gojenia się tkanek możemy podzielić na 3 fazy – zapalną, trwającą do 7 dni po operacji, proliferacji i angiogenezy do 6-8 tygodni po oraz modelowania, która może trwać nawet do dwóch lat. Dzisiaj chcemy Ci pokazać, że jeśli czujesz się dobrze, możesz spotkać się z nami w gabinecie naprawdę szybko po narodzinach dziecka!

3. W fazie zapalnej nie pracujemy manualnie bezpośrednio na bliźnie, ale to kluczowy etap dla formowania się zrostów pooperacyjnych! Już w tym czasie można wdrożyć drenaż limfatyczny okolicznych tkanek, po to by ułatwić ewakuację obrzęku, usprawnić odpływ krwi i limfy, a co za tym idzie zapewnić lepsze odżywienie tkanek. Delikatne techniki, proste ćwiczenia również oddechowe zapewnią świetny start w nowe życie. 

4. Świetnym wsparciem dla gojącej się rany jest Technologia Indiba S.A. Cykliczne zabiegi mogą zostać wykonane już na świeżych bliznach. Zabieg zmniejsza obrzęk i dolegliwości bólowe, a także poprawia miejscowy metabolizm tkankowy. 

5. Pamiętaj, że blizna nie „żyje” sama. Ona jest częścią Twojego ciała, które zawsze w terapii traktujemy jako całość. 

6. Nie bez znaczenia jest modyfikacja codziennych aktywności po cesarskim cięciu. Dzięki nim usprawnisz regenerację ciała, dowiesz się jak kichać czy wstawać a nawet ze spokojem….położysz się na brzuchu!

7. Zapraszamy Was do zadbania o siebie. Jeśli potrzebujesz wsparcia nasze fizjoterapeutki/fizjoterapeuci oraz osteopatki chętnie wesprą wasze ciała w pracy z blizną. Zapraszamy do zapisów.

Autorką tekstu jest nasza fizjoterapeutka uroginekologiczna Ania Jakóbik.

8. Źródło: González-Quintero VH, Cruz-Pachano FE. Preventing adhesions in obstetric and gynecologic surgical procedures. Rev Obstet Gynecol 2009, 2(1): 38-45

Chochowska M, Marcinkowski Jerzy T, Klimberg A.  Terapia manualna w pracy z blizną po cesarskim cięciu Hygeia Public Health 2017, 52(2): 151-156