METODA FELDENKRAISA
Metoda Feldenkraisa to ceniona na świecie metoda samorozwoju poprzez ruch (w Szwajcarii jest dostępna na kasę chorych). Jest oparta na zdolności układu nerwowego do nieustającego rozwoju. Zajęcia są pełne spokoju i bezpieczeństwa – tak aby wesprzeć proces odkrywania sposobów poruszania i nauki nowych możliwości. Każda lekcja jest oparta na delikatnym ruchu, nauczyciel niczego nie pokazuje tylko prowadzi głosem.
Feldenkrais może wspierać m.in. rehabilitację ortopedyczną, neurologiczną, psychoterapię. Może zmniejszyć ból, napięcia, obniżyć stres. Metodę stworzył izraelski fizyk, naukowiec, mistrz świata w judo – Moshe Feldenkrais (1904-1984).
Prowadząca: Marta Górna-Wiszniewska
zajęcia Low Pressure Fitness (hipopresja)
Początkowo metoda ta była głównie formą treningu medycznego – dedykowanego głównie kobietom jako element wspierający regenerację w połogu (podczas wykonywania specyficznych technik oddechowych dochodzi do odruchowego – napięcia mięśni głębokich stabilizujących w tym mięśni dna miednicy oraz mięśnia poprzecznego brzucha) co pomaga w obkurczania się brzucha po porodzie. Na przestrzeni czasu ćwiczenia hipopresyjne ewoluowały i aktualnie są jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów wykorzystujących elementy hipopresji na świecie. Low Pressure Fitness to technika oddechowego gdzie podczas wykonywanie manewrów hipopresyjnych – dochodzi do aspiracji przepony doprowadzając tym samym do mobilizacji naszych organów wewnętrznych jak (jelita, pęcherz, żołądek, macica) ułatwiając ich pracę, rozluźniając liczne zrosty otrzewnowe oraz sklejenia powięziowe, wzmacnia stabilizację centralną oraz ułatwia drenaż żylno-limatyczny. To doskonale uzupełnienie oraz kontynuacja terapii manualanej wzbogacona o ruchu. Schorzenia w jakich może pomóc hipopresja to – wieloletnie blizny, terapia w Endometriozie, chroniczne zaparciach, bolesne współżycie, migreny, napięcia w ciele, nietrzymanie moczu, rozejście kresy białej oraz przy zaburzeniach statyki narządu rodnego.
Prowadząca: Anna Łukasik