Są tematy, które bywają dla nas wyjątkowo krępujące i nie chcemy się z nich zwierzać nawet najlepszej przyjaciółce. Do takich kwestii nadal można zaliczyć współżycie, a już w szczególności, gdy zbliżenie jest jakkolwiek nieprzyjemne. Z jednej strony wstyd męczy, ale jest rzeczą ludzką, a z drugiej utrzymując status tabu pozbawiamy się możliwości usłyszenia „mam tak samo” albo „miałam tak samo, ale znalazłam sposób, jak sobie z tym poradzić”. Otóż w wielu przypadkach ból w czasie zbliżenia to wcale nie „taka Wasza uroda” i w poszukiwaniu komfortu wystarczy się udać do takiego miejsca jak nasza Przychodnia „Słuchając Ciała”.

Mięśnie dna miednicy

Zacznijmy od samego początku, czyli zrozumienia czym są i jak pracują mięśnie dna miednicy. Oczywiście zaburzenia w ich pracy to nie jedyna przyczyna potencjalnych problemów bólowych, ale są one bardzo ważnym elementem budowy naszego ciała, dlatego warto zaznajomić się z podstawową wiedzą na ich temat. 

Mięśnie dna miednicy to grupa mięśni, które tworzą strukturę przypominającą hamak. Zlokalizowane są na dole miednicy i wspierają nasze narządy płciowe, pęcherz moczowy oraz jelita, utrzymując te struktury w odpowiedniej lokalizacji1. Mięśnie te są zawieszone pomiędzy kością łonową (z przodu) a  kością krzyżową (z tyłu) oraz po dwóch przeciwnych stronach miednicy. Na co dzień to one umożliwiają nam utrzymanie moczu i stolca, ale oprócz tego odgrywają też istotną rolę w życiu seksualnym. Mięśnie podtrzymują narządy płciowe w prawidłowej pozycji, dają nam kontrolę nad skurczaniem i rozluźnianiem pochwy i dobrze wytrenowane mogą zwiększyć doznania seksualne i potęgować przyjemność. Jeżeli słyszeliście o ćwiczeniach mięśnie Kegla (czyli właśnie mięśni dna miednicy), to wiedzcie, że ich prawidłowe i regularne wykonywanie umożliwi wam zbudowanie kontroli nad świadomym procesem kurczenia i rozkurczania tych mięśni dzięki czemu mogą one wspierać odpowiednio narządy miednicy mniejszej. Świadomość tej partii mięśniowej i rozumienie jak odpowiednio rozluźnić mięśnie dna miednicy może uchronić Was przed bólem wynikającym z nadmiernego spięcia podczas stosunku. Jeżeli temat takiej praktyki jest Wam obcy to na końcu artykułu zasugerujemy, jak możecie zdobyć odpowiednią wiedzę. 

Przyczyny bólu podczas stosunku

Dyspareunia to medyczna nazwa odnosząca się do zjawiska bólu odczuwanego podczas stosunku seksualnego2. Ta dolegliwość obserwowana jest zarówno u osób płci żeńskiej jak i męskiej i może występować na różnych etapach współżycia. Przyczyn może być wiele i każdy przypadek powinien być analizowany indywidualnie. Dane są szokujące, bo szacuje się częstość występowania dyspareunii u kobiet waha się między 3 do 18%, w zależności od miejsca zamieszkania2. Wyróżniamy dyspareunię powierzchowną lub głęboką oraz pierwotną lub wtórną. Powierzchowna ogranicza się do wulwy lub wejścia do pochwy, podczas gdy dyspareunia głęboka oznacza ból promieniujący do głębszych części pochwy lub dolnej miednicy. Dyspareunia głęboka jest często związana z głęboką penetracją. Ból pierwotnej dyspareunii występuje na początku stosunku seksualnego, podczas gdy w dyspareunii wtórnej ból pojawia się po pewnym czasie bezbólowej aktywności seksualnej. Upraszczając możemy wyróżnić 2 rodzaje przyczyn – psychiczną i fizjologiczną. Przebyte traumy, aktualne stresy bądź kłótnie z partnerem mają ogromny wpływ na nasze ciało. Mogą prowadzić do przesadnego napięcia mięśniowego w różnych partiach naszego organizmu, a tym samym skutkować bolesnym zbliżeniem. Silne emocje mogą się przyczynić do rozwoju m.in. problemów z mięśniami dna miednicy, o których wspominaliśmy na początku artykułu. Innymi częstymi powodami bólu są infekcje intymne, suchość pochwy, zapalenie prostaty, zapalenie cewki moczowej czy infekcje przenoszone drogą płciową, z którymi warto udać się do ginekologa. Jeżeli chodzi o przypadłości, gdzie pomoc fizjoterapeuty/osteopaty będzie nieoceniona to zaliczamy do nich m.in:

Słuchając ciała…

W naszej przychodni możemy zaoferować nie tylko terapię manualną ale również terapię INDIBA (skuteczną na blizny, wspomagająca regenerację tkankową), techniki relaksacyjne (TRE, masaże) oraz ćwiczenia oddechowe, które adresują zarówno aspekty fizyczne, jak i emocjonalne problemów bolesnych współżyć. Takie zintegrowane podejście może prowadzić do znacznej poprawy jakości życia i zwiększenia satysfakcji seksualnej.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam trochę oswoić temat bolesnego współżycia i zachęciliśmy do podjęcia rękawicy i poszukania wsparcia, jeżeli takiego potrzebujecie. Pamiętajcie, że jesteśmy dla Was i zawsze z chęcią będziemy służyli pomocą. U nas nie ma tematów tabu i możecie swobodnie porozmawiać o wszelkich odczuwanych dolegliwościach. 

1.         Bharucha AE. Pelvic floor: anatomy and function. Neurogastroenterology & Motility. 2006;18(7):507-519. doi:10.1111/j.1365-2982.2006.00803.x

2.         Tayyeb M, Gupta V. Dyspareunia. In: StatPearls. StatPearls Publishing; 2024. Accessed August 19, 2024. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562159/

3.         Raveendran AV, Rajini P. Vaginismus: Diagnostic Challenges and Proposed Diagnostic Criteria. Balkan Med J. 2024;41(1):80-82. doi:10.4274/balkanmedj.galenos.2023.2022-9-62

4.         NVA.Self-help.guide.pdf. Accessed August 22, 2024. https://www.isswsh.org/images/PDF/NVA.Self-help.guide.pdf

5.         xavibartroli. INDIBA Technologies Highlighted as Key Tools in Scar Reduction Treatment. INDIBA Group. Accessed June 26, 2024. https://indiba.com/news/indiba-technologies-highlighted-as-key-tools-in-scar-reduction-treatment/

.