Jeżeli jesteś naszym stałym czytelnikiem (jeżeli nie, to gorąco do tego zachęcamy), to już wiesz, że lokalne zabiegi terapeutyczne ostatecznie wpływają na działanie praktycznie całego naszego organizmu. Dzisiaj chcemy się skupić na masażu Kobido i dodatkowo przeanalizować, jak dbanie o wygląd naszej twarzy może przynieść dodatkowe korzyści dla reszty ciała.  

Czym jest masaż Kobido?

Masaż twarzy Kobido został opracowany w okolicach XIV wieku przez japońskich mistrzów. Jego nazwa oznacza dosłownie „starożytną drogę do piękna”. Jest to tradycyjna technika, która łączy w sobie elementy masażu leczniczego, relaksacyjnego oraz kosmetycznego. Co ciekawe pierwotnie była wykorzystywana w celu poprawy zdrowia i urody członków rodziny cesarskiej. Do naszych czasów przetrwała dzięki przekazywaniu tajników tej techniki z pokolenia na pokolenie, przy zachowaniu tradycyjnej formy. O tym masażu słyszymy coraz więcej, gdyż jest świetną, naturalną metodą dbania o urodę i zdrowie oraz alternatywą dla inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.

Jak przebiega wizyta?

Wizyta zaczyna się od oczyszczenia twarzy, ale również wywiadu przeprowadzonego przez fizjoterapeutę. W tym momencie warto się podzielić ewentualnymi problemami, które napotykamy – ponieważ mamy przed sobą specjalistę warto to wykorzystać, bo oprócz benefitów związanych z samym zabiegiem, możemy z wizyty wyjść również bogatsi o wiedzę, jak w warunkach domowych zadbać o spięcia w obrębie głowy i karku. Jeżeli chodzi o kolejne kroki to sam masaż charakteryzuje się różnorodnością ruchów – możemy wyróżnić delikatne i płynne (rozluźniające mięśnie), lekkie uderzenia (poprawiające elastyczność skóry i pobudzające produkcję kolagenu), intensywniejsze ugniatanie (redukujące napięcie mięśniowe i stymulujące krążenie) oraz szybkie i rytmiczne drgania (które relaksują i działają tonująco na skórę). Na zakończenie nasza zrelaksowana już twarz zostanie zabezpieczona odpowiednim serum. Twarz może być zaczerwieniona, ale to dobrze, bo w końcu chodziło nam również o poprawienie krążenia. Efekty mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu, chociaż wskazane jest, żeby odbyć serię spotkań.

Jakie korzyści daje Kobido?

Regularne stosowanie masażu Kobido przynosi szereg korzyści1,2. Zaczynając od samej twarzy to dzięki tej metodzie możemy osiągnąć efekt liftingu. Stymulując głębsze warstwy mięśni i skóry redukujemy zmarszczki przy jednoczesnej poprawie owalu twarzy. Dodatkowo pobudzone zostaje mikrokrążenie, co zwiększa dotlenienie i odżywienie komórek skóry oraz wspomaga usuwanie toksyn, co z kolei przekłada się na zdrowszy wygląd skóry1.

Jeżeli chodzi o wpływ na całe nasze ciało to dzięki Kobido zmniejszamy napięcie mięśniowe, co przyczynia się do obniżenia poziomu kortyzolu i redukcji stresu. To z kolej przekłada się  na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego i trawienia. Zmniejsza się również napięcie w okolicach karku i ramion, co może zainteresować zwłaszcza pacjentów cierpiących na migreny, bóle głowy, czy pleców. Pozytywne efekty masażu mogą się również przekładać na jakość spania. Lepszy sen to efektywniejsza regeneracja, lepsze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Poprzez harmonizację funkcji fizycznych i psychicznych, masaż przyczynia się do ogólnej poprawy zdrowia i równowagi wewnętrznej.

Jakie korzyści płyną z Kobido wykonywanego przez dyplomowanego fizjoterapeutę?

Masaż w naszej Przychodni wykonywany jest przez specjalistę z dziedziny fizjoterapii. Uważamy, że płynie z tego ogrom dodatkowych zalet. Przede wszystkim przed zabiegiem zostanie przeprowadzony dokładny wywiad, w którym będzie czas na podzielenie się potencjalnymi problemami, z którymi się zmagacie. Fizjoterapeuta będzie miał również narzędzia, umożliwiające dostosowanie masażu bardziej do Waszych potrzeb. Ponieważ ma dogłębna wiedzę na temat anatomii i fizjologii, masaż będzie bardziej bezpieczny i precyzyjny. 

Czy zabiegi w warunkach domowych również mają sens? 

Oczywiste jest to, że oddanie się w ręce specjalisty będzie bardziej skuteczne, ale jeżeli chwilowo nie możesz sobie na to pozwolić, to warto się wesprzeć domowymi zabiegami. W 2018 na łamach Complementary Therapies in Medicine opublikowano wyniki badania, w którym sprawdzono jak zabiegi prostym masażerem wpływają krótkoterminowo i długoterminowo na skórę3. Okazało się, że aktywność ta przede wszystkim zwiększa lokalny przepływ krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych. To może mieć korzystny wpływ na zdrowie skóry poprzez lepsze dostarczanie tlenu i składników odżywczych oraz usuwanie produktów metabolicznych. Długoterminowo takie zabiegi pośrednio indukują wydzielanie tlenku azotu, który rozluźnia mięśnie gładkie, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne.

Podsumowując, Kobido to nie tylko metoda na zachowanie młodości i urody, ale także wspaniałe narzędzie do utrzymania harmonii i równowagi w całym organizmie. Jeżeli masz możliwość sprezentowania sobie kilku zabiegów to gwarantujemy, że będzie to dobra inwestycja. Życzymy wytrwałości na drodze dbania o siebie i czekamy na Wasze sugestie – dajcie nam koniecznie znać, o czym warto, żebyśmy napisali. 

1.         Leszczyńska K, Zaleski A. Treatments using elements of Kobido massage for anti-ageing prevention and relaxation. Aesthetic Cosmetol Med. 2024;13(3):103-111. doi:10.52336/acm.2024.015

2.         Fajardo EME, Montaño Iv VSY, Musong CMM, Sicat SBL, Solania MaABS, Faller EM. A Review of Traditional and Multicultural Massage Around the World. Int J Res Publ Rev. Published online June 2, 2022:48-57. doi:10.55248/gengpi.2022.3.6.2

3.         Miyaji A, Sugimori K, Hayashi N. Short- and long-term effects of using a facial massage roller on facial skin blood flow and vascular reactivity. Complement Ther Med. 2018;41:271-276. doi:10.1016/j.ctim.2018.09.009