Słyszysz BODYART i myślisz… sztuka wykonywania tatuaży? Jest to dobry trop, bo rzeczywiście o ciało i o sztukę chodzi ale bardziej w kontekście dbania o odpowiednią dawkę ruchu oraz o spokój naszej głowy. BODYART to system ruchowy, który jest stosowany jako narzędzie wspierające poprawę funkcji ruchowych i równolegle ma na celu wzmacnianie zdrowia psychofizycznego. Jest odpowiedni dla osób na różnym poziomie sprawności, ponieważ ćwiczenia mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Czym takim wyjątkowym się charakteryzuje? Zacznijmy od początku…
Historia BODYART
Twórcą metody jest Robert Steinbacher. Pomysł na stworzenie zupełnie nowego podejścia do ruchu zaczął kiełkować w jego głowie w okolicach 1993 roku1. Pracował w tym czasie w ośrodku terapeutycznym dla dzieci, równolegle rozwijając swoją taneczną karierę. Chcąc pomagać nie tylko osobom z niepełnosprawnościami zaczął opracowywać metodę, która pomoże wszystkim, bez względu na wiek i świadomość ciała, realizować najbardziej pierwotną potrzebę – potrzebę ruchu. Zaczął gromadzić ćwiczenia oraz techniki terapeutyczne i szukać przeróżnych inspiracji. Jedną z nich była terapia DO-IN. Jest to starożytna japońska technika terapeutyczna, połączona z gimnastyką energetyczną. Możemy tam znaleźć elementy automasażu, ćwiczeń oddechowych, akupresury oraz rozciągania, a jej głównym celem jest szukanie harmonii w ciele i poprawa przepływu energii.
Początkowo Robert pracując z pacjentami korzystał z różnego rodzaju sprzętów do ćwiczeń, ale z czasem doszedł do wniosku, że kluczowe jest budowanie świadomości swojego ciała niezależnie od wszelkich dodatkowych pomocy. Tutaj kolejną inspiracją była jego babcia – jeśli ona mogła wykonać ćwiczenie, to i inne osoby, niezależnie od wieku, powinny sobie z nim poradzić.
W 1994 roku Robert Steinbacher rozpoczął nauczanie opracowanej przez siebie techniki, którą nazwał BODYART i wkrótce później założył swoją pierwszą szkołę w Monachium1. W 1998 roku przeniósł się do Szwajcarii, gdzie spotkał Alexę Le, a ich współpraca pozwoliła BODYART rozwinąć się o techniki oddechowe i energetyczne oraz wpleść tam kolejne elementy filozofii wschodu. Razem założyli BODYARTschool, gdzie kształcili kolejnych instruktorów1.
Co charakteryzuje BODYART
BODYART to coś więcej niż zwykły trening – to technika, która pomaga ludziom odnaleźć równowagę, dając im możliwość odkrywania siebie na nowo, przy równoczesnym budowaniu świadomego podejścia do życia i ruchu. To metoda, która docenia indywidualność uczestników i nie ocenia ruchów jako „dobre” czy „złe”. Łączy ona elementy jogi, pilatesu, treningu funkcjonalnego oraz technik oddechowych – koncentruje się na równoważeniu ciała i umysłu, rozwijając świadomość ciała, siłę, elastyczność oraz stabilność. Uczestnikom proponowane są sekwencje pozycji, które przypominają układ taneczny, skupiający się na aktywacji mięśni głębokich (w tym mięśni dna miednicy, przepony oraz głębokich mięśni brzucha). Rytmiczny, kontrolowany oddech i ćwiczenia na równowagę pomagają integrować ciało i umysł.
W 2020 naukowcy z Krakowa opublikowali wyniki badania, które miało na celu porównanie prozdrowotnych efektów fizycznych i psychicznych trzech form treningów – Hatha jogi, Pilatesu i BODYART2. Przeprowadzono je na grupie 81 kobiet, które regularnie ćwiczyły wybrane formy co najmniej dwa razy w tygodniu przez minimum dwa miesiące, z wykluczeniem innych aktywności sportowych w tym okresie. Na podstawie kwestionariusza samooceny uczestniczki zgłosiły poprawę elastyczności, redukcję bólu stawów (w tym bólu pleców przy Hatha jodze i Pilatesie oraz bólu kolan przy BODYART) oraz poprawę równowagi w przypadku BODYART. Wyniki wskazują, że wszystkie badane formy treningów mają pozytywny wpływ na zdrowie psychofizyczne, przy czym BODYART wykazał największą liczbę korzystnych efektów.
BODYART a Metoda Feldenkraisa
Podczas gdy Metoda Feldenkraisa, o której ostatnio pisaliśmy, skupia się na delikatnym odkrywaniu i rozwijaniu świadomości ciała przez powolne, subtelne ruchy, BODYART stanowi intensywniejszy, holistyczny trening – łączący ruch, oddech i równowagę w sposób terapeutyczny, ale także fizycznie angażujący. Wybór między tymi metodami zależy od potrzeb danej osoby – Feldenkrais może być idealny dla osób szukających delikatnej terapii i odbudowy po urazach, podczas gdy BODYART przyciągnie tych, którzy pragną połączenia treningu funkcjonalnego z podejściem terapeutycznym. Feldenkrais jest często stosowany w rehabilitacji oraz u osób, które mają problemy z ruchem, bólem lub potrzebują odzyskać świadomość ciała po urazach. BODYART jest programem bardziej wymagającym fizycznie, a jego ćwiczenia nadają się zarówno dla osób zdrowych, jak i tych potrzebujących wsparcia w rozwijaniu świadomości ciała. Jego terapeutyczny aspekt jest silnie obecny, ale BODYART ma też elementy fitnessowe, które mogą przyciągać osoby poszukujące bardziej aktywnego treningu.
Zawsze chciałeś ćwiczyć jogę, masz kilka niewykorzystanych karnetów na siłownię na swoim koncie, a do tego może masz na swojej liście aktywności odkładanych na „wieczne nigdy” praktykę Qigong? BODYART to wszystko w jednym i jeszcze dużo, dużo więcej. Gorąco zachęcamy Was do testowania i dzielenia się z nami swoją opinią.
1. History – BODYART Training. Accessed November 11, 2024. https://www.bodyart-training.com/info/history
2. Ustarbowska K, Trybulec B, Jagielski P. Comparison of Subjectively Perceived Pro-Health Effects of Practicing Various Forms of Body & Mind Training in Women. Central European Journal of Sport Sciences and Medicine. 2020;29:53-64. doi:10.18276/cej.2020.1-06